poniedziałek, września 26, 2005

Rozmyślania za kierownicą nr 11 - Wyniki jeszcze jednych wyborów, czyli lekcje historii idą na marne.

Georga W.Busha ponownie wybrano prezydentem Stanów Zjednoczonych. I to - jak stwierdziły media międzynarodowe – pomimo niekończącej się wojny w Iraku i bezowocnej walki z terroryzmem. Te trzy i pół miliona głosów, które zadecydowały, można ocenić jako, no… 4% głosujących. Do tego głosowało tylko 60% uprawnionych, czyli jakieś 90 milionów Amerykanów - przy prawie 300 milionach obywateli! I tu się potwierdza teoria utopii głosowania.

W czasie obliczania głosów, oglądając czerwone plamy napływające na mapy środkowych stanów – miałam nieprzyjemne skojarzenia. Oddychałam z ulgą na błękitne, pojawiające się w miejscach gdzie głosowali intelektualiści - w większości zamieszkujący wielkie miasta.

Obserwując kampanię wyborczą i oglądając ostatnio telewizję, zauważyłam kilka dziwnych rzeczy:

1. Chrześcijanie głosowali za wojną - widać tylko Świadkowie Jehowy przestrzegają piątego przykazania.

2. Georg W. Bush oświadczył, że Jezus jest jego idolem.

3. Mając do wyboru zalegalizowanie związków homoseksualnych (i tak będą) lub groźbę następnej wojny - z dwojga złego wybrano większe zło.

4. Wszyscy śmieją się z prezydenta Busha, a to on śmieje się ostatni.

5. Część Polaków życzyła zwycięstwa Bushowi uwierzywszy, że jest on przywódcą świata. I zapewne kojarząc fakt - że jest on 44 prezydentem - z wieszczymi słowami Mickiewicza? Natomiast 14% spytało: - A kto to jest ten Bush?

6. Składa się kwiaty pod pomnikami bohaterów poległych w wyzwoleńczych wojnach, jednocześnie będąc najeźdźcą w niesprawiedliwej wojnie.

7. Nie sądzi się schwytanego tyrana Hussaina (czy jego sobowtóra?), podczas gdy naród walczący z okupantami nazywa się terrorystami.

8. Paulina Hanson zrozumiała, że taniec towarzyski jest bezpieczniejszy od polityki.

9. Ktoś stwierdził, że Georga W.Busha wybrano po raz drugi, gdyż stał on wyżej moralnie od swojego przeciwnika i mówił ludziom to, co uważał za prawdę.

Oto więc jedne ze słów Georga W.Busha, które przyczyniły się do jego zwycięstwa:
„Nasi wrogowie są innowatorami i są pomysłowi - i my też. Oni nigdy nie przestają myśleć o nowych sposobach wyrządzania krzywdy naszemu krajowi i narodowi - i my też!”
Akcent Polski nr 11/12 - 2004

_________________________________________________________